Hiperprolaktinemi

Prolaktin beyindeki hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Esas görevi süt yapımını sağlamaktır. Hiperprolaktinemi kandaki prolaktin düzeyinin normalden yüksek olması demektir.

Hiperprolaktinemi araştırıldığında genellikle hiçbir nedene bağlı olmadan yükseldiği anlaşılır. En sık saptanabilen nedenler hipofiz bezindeki küçük adenomlar (genellikle zararsız iyi huylu bir tümördür), hipotiroidi ve bazı ilaçlardır. Özellikle antidepresanlar ve sinir sistemi için kullanılan ilaçlar prolaktin düzeyini yükseltebilir. Bazen de travma, stres ve enfeksiyonlar yükselmeye neden olur.

Hiperpolaktinemisi olan kadın, adet düzensizlikleri, adet görememe, memelerden süt gelmesi, cinsel istetkte azalma ya da çocuk sahibi olamama şikayeti ile başvurabilir. Böbreküstü bezlerini uyardığından tüylenme, sivilce, ciltte yağlanma da yapabilir. Hipofizde büyük bir kitle varsa baş ağrısına neden olur.

Prolaktin, kandaki seviyesi günde 13-15 kez yükselmeler yapan dinamik bir hormondur. İlk yüksek tespit edildiğinde hemen ilaç tedavisi verilmez, test tekrar edilir. Yemek, stres, egzersiz, meme muayenesi ve cinsel ilişkinin prolaktin seviyesini geçici olarak yükseltmiş olabileceği hesaba katılmalıdır.

Prolaktin seviyesi çok yüksekse veya düşmüyorsa radyografik muayenelerle adenom varlığı araştırılmalıdır.

Hiç bir şikayeti olmayan, hipofiz adenomu ve çocuk arzusu olmayan hastaların tedavi edilmesi şart değildir. Bu durumda makroprolaktin yüksekliğine bakılabilir. Makroprolaktin prolaktinin farklı bir formudur. Biyolojik aktivitesi düşük olduğundan şikayetlere neden olmayabilir.

Tedavi gerektiğinde ilk seçenek ağızdan alınan tabletler şeklindedir. Büyük bir hipofiz tümörü varsa operasyon veya radyoterapi gerekebilir.